Siyez Buğdayı (Kabuklu) 1 Kg.

Siyez Buğdayı (Kabuklu) 1 Kg.

0 yorum 0 satıldı. Sadece 1000 kaldı
35,00 ₺
Marka:
Ürün Kodu: 868265505
Stok Durumu: 1000
Görüntülendi 2968

Ürün Açıklaması

Siyez Buğdayı (Kabuklu) 1 Kg.

Siyez Buğdayı Nerede Yetişir;

Siyez Buğdayı, insan yaşamını ekonomik ve kültürel olarak etkilerken, insan da buğdayın evrimini etkilemiştir. İlk tarım köylerinde ekilen iki çeşit buğday vardır; bunlar Siyez ve Gernik (Garıklı, Kavılca, Spelt) dir. Bu buğday türleri yabani atalarına göre biraz daha iri taneli ama kavuzlu ve başağı taşıyan sapları yarı kırılgan yapıdadır. Daha sonraki dönemlerde ise iri taneli, uzun boylu ve kavuzsuz ki bu nedenle işlenmesi daha kolay iki tür ortaya çıkmıştır. Bunlar Makarnalık Buğday ve ekmeklik buğdaydır. Bugün tüm Dünya'da ekimi yaygın olarak yapılan bu iki türdür.

Buğdayın atası olarak bilinen Siyez (Einkorn) dünyada ilk kez Urfa'daki Karacadağ'da kültüre alındığı ve tüm dünyaya buradan yayıldığı kabul edilmektedir. 

Bugün geleneksel anlamda Siyez (Einkorn) Buğdayı, Karadeniz Bölgesinde özellikle Kastamonu İli DevrekaniSeydilerAğlı ve İhsangazi İlçelerinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Bunun dışında  Akdeniz Bölgesi'nde (Türkiye, Güney İtalya, Güney Fransa, İspanya, Fas) ve balkan ülkelerinde, yabani Siyez (Einkorn) “Bereketli Hilal” bölgesi olarak adlandırılan Dicle ve Fırat bölgelerinin doğusunda da yetişmektedir. 

Siyez Buğdayının Özelliği Nedir? 

Kromozom sayısına göre 2n-14, 2n-28 2n-42 olmak üzere üç gruba ayrılır. Siyez türü einkorn olarak adlandırılmakta olup; 2n-14 kromozom yapısına sahip kavuzlu formudur. Binlerce yıl önceki formunu muhafaza eden nadir ürünlerden birisidir.

Siyez antik çağlardaki formunu koruyarak günümüze kadar ulaşımı nadir tarım kültürü mirasları arasındadır. Başakçıkları tek taneli ve kavuzlu bir yapıya sahiptir. Kavuz taneyi sıkıca sardığından, diğer buğday türlerinden farklı olarak hasat ve harman sırasında ayrılmamaktadır. Bu nedenle bu buğday türleri depolandığında ve tarlaya ekildiğinde zararlılara karşı kendilerini koruyabilirler.

Taneler sıkı yapılı ve camsıdır. Siyez buğdayı soğuk ve sıcağa, hastalıklara, zararlılara ve besin maddesi az olan fakir topraklara karşı daha toleranslı bir türdür. Günümüzde iklim değişiklikleri ve küresel ısınmayı da dikkate aldığımızda diğer ekmeklik ve makarnalık buğdaylara göre verimi az olmasına karşın olumsuz şartlara daha dayanıklı olduğu yapılan çalışmalarda tespit edilmiştir.

Siyez Buğdayının Faydaları Nelerdir? 

Siyez buğdayının çok düşük verimli olmasına rağmen, besleyici niteliklerinin yüksek ve tarımının az masraflı olması, uyum yeteneği sayesinde, hastalıklara ve zararlılara karşı direnç göstermesi ve organik tarımın gelişmesi bu buğdaya ilginin artmasına neden olmuştur.

Siyez Buğdayı Nerede Satılır;

Siyez Buğdayını Kastamonu yöresinde üreten Devrekani Deva Gıda San.ve Tic.Ltd.Şti. kabuklu siyez buğdayını fabrikasında bulunan kabuk soyma ve Taş Değirmende işleme tabi tutarak Siyez unu haline getirmekte ve tüketime hazır hale getirmektedir. Siyez buğdayı, taneli siyez buğdayı ve siyez unu kastamonudepo.com adresinden güvenle temin edilebilir.

Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi