SİYEZ NEDİR?

Siyez, (kaplıca ya da einkorn Triticum monococcum), en çok Fransa, Fas, Balkanlar Bölgesi ve Türkiye’de (Türkiyede de Kastamonu’da) yetişen, Triticum boeoticum türünden yabani buğday iken bazı kaynaklara göre 12 bin yıl, bazı kaynaklara göre ise 10 bin yıl önce kültüre alındığı söylenir. Ve bugün kullandığımız modern buğdayın atası,  genetiği bozulmamış buğday türüdür. (Hz.Nuh’un gemisindeki tohumlardan biri olduğu da iddia edilir.)

Siyez buğdayı genetik olarak 14 kromozom sayısıyla dünyadaki tek buğday çeşidi olarak biliniyor. 

Siyez Bulgurumuz tescilli ve Coğrafi Alan işaretli Kastamonu ATA TOHUMU siyez buğdayından, Türk Patent ve Marka Kurumunun Kastamonu Siyez Bulguru için belirlediği üretim tekniklerinden Geleneksel Üretim Yöntemine uygun olarak üretilmiştir

SİYEZ;  Genetik yapısının değişmemiş olması, antik tür olması, besin değerlerinin zenginliği vb. özelliklerinden dolayı Slow Food Biyoçeşitlilik Vakfı tarafından PROSEDİO seçilmiştir.

 

SİYEZ BUĞDAYININ FAYDALARI

- Yüksek antioksidan içeriğine sahip olduğu için hücre yapısını korur.  

- Siyez buğdayı zengin lif kaynağıdır ve bu yüzden bağırsakları temizleyici özelliği var ve lifli olduğundan sindirimi kolaylaştırır. 

- Siyez bulguru glisemik endeksi insanlara en uygun gıdadır.

-Yüksek mineralli yapısıyla mide rahatsızlıklarına iyi geldiği biliniyor. Ayrıca doymamış yağa sahip olduğu için damar ve kalp sağlığına iyi geliyor.

-Özellikle A-B-E vitaminleri yönünden zengin, gulteni düşük, proteini yüksektir

-Yüksek protein içeriği ile metebolizmayı hızlandırır

-Kan şekerini daha stabil tutar, kolesterolü düşürmeye yardımcı olur, kolon kanserine karşı koruyucudur.

-Pirinç yerine daha sağlıklı bir seçim olabilir

-Anne sütünü artırır, radyasyona karşı dayanıklı olarak bilinir

-Kabızlık şikayeti olanlar siyezi yüksek lif ve posa içermesi nedeni ile tercih edebilirler